Quantcast
Channel: Meno naujienos Archives - artnews.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7046

Paroda „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ Radvilų rūmuose

$
0
0

Atsinaujinęs Radvilų rūmų dailės muziejus nuo spalio 9 d. vėl atvers duris ir pristatys  pasipriešinimo ir laisvės dvasia kvėpuojančią parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“. Muziejui dovanotos džiazo muzikanto Vladimiro Tarasovo kolekcijos parodoje bus rodomi keturiasdešimties režimui nepasidavusių lietuvių, rusų, ukrainiečių, latvių ir estų menininkų kūriniai, sukurti ideologinio diktato, cenzūros ir judėjimo laisvės ribojimo sąlygomis septintojo–devintojo dešimtmečio Tarybų Sąjungoje.

„Tai, ką anuomet, kokiais 1972-aisiais (kai mano gimtajame Kaune, protestuodamas prieš sovietų valdžią, susidegino Romas Kalanta), darė šie menininkai, nebuvo saugus užsiėmimas – užtaisas galėjo sprogti tiesiog rankose – sovietų valdžios už šiuos „meno žaidimus“ lengvai galėjai būti represuotas ar netgi sunaikintas.“

LNDM direktorius, parodos kuratorius Arūnas Gelūnas

„Septintajame dešimtmetyje visose Vakarų šalyse jaunimas maištavo, nesutikdamas su karo metais susiformavusiomis autoritarinėmis ir sustabarėjusiomis tėvų nuostatomis, o sovietinį jaunimą dar varžė ir režimas, nepalikęs vietos saviraiškos laisvei ir novatoriškiems judėjimams. Visi, kurie nebegalėjo pakęsti šių suvaržymų, ėmė burtis į grupes ir susitikinėti. Jie rinkdavosi vakarais menininkų dirbtuvėse, kad galėtų kartu išlieti neapykantą režimui ir pasidalyti viltimi išvysti šviesą tunelio gale. Tokiais vakarais būdavo aptariami naujausi menininkų kūriniai, skaitomi eilėraščiai, klausomasi muzikos. Kokios nors aiškios vakaro programos nebūdavo numatyta, menininkai kūrė pasitelkę pačias paprasčiausias priemones. Vladimiras Tarasovas, talentingas perkusininkas, kartais demonstruodavo savo sugebėjimus mušdamas dėžes ar kitus daiktus, kurie tuo metu pasitaikydavo po ranka.

Tokiomis aplinkybėmis V. Tarasovas ir susibičiuliavo su vadinamaisiais neoficialiais tapytojais, arba nonkonformistais, pirmiausia – su Ilja Kabakovu.“

Menotyrininkas ir kuratorius Jean-Hubert Martin

„Ir štai beveik po 30-ies metų užsukęs į savo saugyklą, aptikau nuostabų muziejinį rinkinį, kurį sudaro dailininkų iš Rusijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir kitų šalių, kuriose koncertavau, darbai. Atidžiai viską peržiūrėjau – visą savo archyvą su dailininkų darbais, pogrindine spauda bei nuotraukomis, ir supratau, kad tai jau yra istorija, paženklinta puikiu XX a. antros pusės laikotarpio įspaudu.

Vėliau šią menininkų grupę pavadino nonkonformistais. Istorija paliudijo – menas nepripažįsta kompromisų. Kiekvienas iš šių dailininkų rado savo kelią, savo kalbą, organiškai įsiliejo į meno istoriją.

Visi šie darbai yra man padovanoti. Nuoširdžiai ir su meile. Esu laimingas pažinęs šiuos žmones.“

Džiazo muzikantas, menininkas Vladimir Tarasov

Paroda veiks nuo 2020 m. spalio 9 d.

Atvykus į muziejų privaloma dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 1 metro atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

Parodos kuratorius Arūnas Gelūnas

Architektai: Petras Išora, Ona Lozuraitytė

Dizaineris Vytautas Volbekas

Organizatorius Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

The post Paroda „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ Radvilų rūmuose appeared first on artnews.lt.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 7046