Quantcast
Channel: Meno naujienos Archives - artnews.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7039

Kristupo Saboliaus kritinis seansas/paskaita „(Ne)tinkamos terpės“ Žeimių dvaro sodyboje

$
0
0

Rugpjūčio 30 d. 14.00 val. Žeimių dvaro sodyboje vyks Kristupo Saboliaus kritinis seansas/paskaita “(Ne)tinkamos terpės”. Paskaita vyks lietuvių kalba.

(NE)TINKAMOS TERPĖS

Kas yra tinkama terpė? Kartais sakoma, kad bet kam atsirasti ir išlikti būtinos atitinkamos sąlygos. Terpė suvokiama kaip būtent tokių sąlygų visuma, kuriose vienas ar kitas reiškinys gali egzistuoti. Todėl terpė yra tai, kas užtikrina ir palaiko būtiškąjį potencialą. Neatsitiktinai terpės sąvoka biologijoje tampa svarbi aptariant organizmo ir aplinkos ryšį. Mažiau žinoma, kad patį žodį milieu visų pirma aptinkame Newtono mechanikoje, o į biologijos kontekstus jis patenka tik kiek vėliau, pirma Honoré de Balzac‘o įvestas į literatūrinę vartoseną, o vėliau išplėtotas Buffon‘o, Lamarck‘o, Comte’o, Darwino, Uexküllio ir kitų tyrimuose.

Tad „terpės“ sąvoka patiria įdomias transformacijas, ilgainiui išsiskleisdama Gilbert‘o Simondono filosofijoje. Šis mąstytojas prabyla apie „asocijuotąsias terpes“ – santykių tinklus, kurie negali būti atsieti nuo paskiro organizmo, nes jį ne tik sąlygoja, bet ir įgalina. Šiandien, vėl prisimindami Simondono siūlymus, galime ne tik mąstyti apie individus kaip betarpiškai susijusius su terpėmis, bet ir save pačius suvokti kaip kieno nors kito terpę. Tad, jei visuomet esame kažkieno terpėmis, ką reiškia kurti save ir kitus? Ar mes patys esame tinkamos terpės? O gal būti netinkama terpe yra kūrybos pradžia?

Kristupas Sabolius, Vilniaus universiteto Filosofijos instituto profesorius ir Masačiusetso technologijų instituto afilijuotas tyrėjas (JAV), tyrinėjantis vaizduotės ir kūrybos vaidmenį Vakarų mąstyme, taip pat vizualumo, kino filosofijos, medijų teorijų, ontologijos, posthumanizmo, naujosios aplinkodairos ir ekofilosofijos problemas. Publikavo kelias dešimtis straipsnių, parašė arba sudarė mokslines monografijas: „Materija ir vaizduotė. Hibridinė kūryba tarp meno ir mokslo“ (red., 2018 m.); „Proteus and the Radical Imaginary“ (2016 m.); „Įsivaizduojamybė“ (2013 m.); „Įnirtingas miegas. Vaizduotė ir fenomenologija“ (2012 m.). Bendradarbiavo kuruojant keletą parodų ir 2018 m. Lietuvos pristatytą Pelkių mokyklos paviljoną XVI Venecijos Architektūros bienalėje (kuratoriai Nomeda ir Gediminas Urbonai). Kartu su Tomu Ramanausku 2017 m. įkūrė tęstinį edukacijos projektą „Kūrybingumo mokykla“, o su Ignu Jonynu sukūrė scenarijus kino filmams „Lošėjas“ (2013 m.) ir „Nematoma“ (2019 m.).

“(Ne)tinkamos terpės” yra Žeimių dvaro sodybos Aiko Žado Laboratorijoje įgyvendinamo projekto “Nematomo Žmogaus Kinoteka 2020: intensyvumai” dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba. Projekto “Nematomo Žmogaus Kinoteka 2020: intensyvumai” kuratorė: Eglė Ambrasaitė.

The post Kristupo Saboliaus kritinis seansas/paskaita „(Ne)tinkamos terpės“ Žeimių dvaro sodyboje appeared first on artnews.lt.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 7039